Vuonna 1951 perustettu Urlus-säätiö tukee SOS-Lapsikylän Unelmista totta -harrastustukea jo viidettä vuotta. Säätiön tärkeimpiä periaatteita on rakentaa Suomesta kaikille hyvää ja tasa-arvoista paikkaa.
”Kaikilla lapsilla pitää olla mahdollisuus harrastukseen. Sillä ei ole mielestäni merkitystä, onko harrastus liikuntaa vai esimerkiksi kulttuuria, mutta harrastus tuo osaamisen ja taitojen kehittämisen lisäksi todella paljon enemmän”, sanoo Urlus-Säätiön toimitusjohtaja Mika Piiroinen.
Piiroisen mukaan harrastus tuo parhaimmillaan oppia elämisestä, toimimisesta yhteisöissä sekä kommunikoinnista. Se auttaa ymmärtämään, että yhteisö on enemmän kuin yksilö.
Urlus-Säätiö tukee liikuntaa, nuorisotyötä ja maanpuolustusta. Pääsääntöisesti säätiön tuki kohdistuu pääkaupunkiseudulla oleville toimijoille. Liikunnassa on kaksi painopistettä: matalan kynnyksen liikunnan ja urheilun tukeminen sekä vähävaraisten perheiden harrastusten mahdollistaminen. Nuorisotyössä painopisteenä on syrjäytymisen ennaltaehkäisy.
Säätiö on pyrkinyt avustustoiminnassaan elämään hyvin vahvasti ajassa.
”Syy, miksi tuemme esimerkiksi SOS-Lapsikylän harrastustukea, on se, että lasten eriarvoisuuden lisääntyminen pienituloisuuden vuoksi on ilmiö, joka on lisääntynyt viimeisten vuosien aikana. Se on äärettömän tärkeää, että säätiöt elävät ajan hermolla ja vastaavat oikeaan tarpeeseen”, Piiroinen toteaa.
Unelmista totta -ohjelmapäällikkö Päivi Häikiö iloitsee pitkäaikaisesta yhteistyöstä Urlus-säätiön kanssa.
“Urlus-säätiö on suurin SOS-Lapsikylän Unelmista totta –harrastustuen säätiötukija. Viiden vuoden aikana olemme voineet Urluksen tuella mahdollistaa lähes 600 pienituloisen perheen lapsen ja nuoren harrastuksen aloittamisen tai jatkamisen. Pitkäaikainen tuki Urlus-säätiöltä on toiminnan vaikuttavuuden ja lasten eriarvoisuuden ehkäisyn kannalta erittäin tärkeää. Viemme tuen perille suoraan lapsen harrastamisen mahdollistamiseksi ja tiedämme, että monesti haastavassa perhetilanteessa apu koetaan hyvin tärkeäksi. Haluammekin lasten ja nuorten puolesta kiittää Urlus-säätiötä hyvästä yhteistyöstä”, Häikiö sanoo.
Vuonna 2024 SOS-Lapsikylä myönsi pääkaupunkiseudulla harrastustukia lähes 300 eri harrastuksen järjestäjän toimintaan ja 30 eri harrastusmuotoon. Tuetuimpia harrastuksia ovat jalkapallo, koripallo ja kamppailulajit.
”SOS-Lapsikylä tekee mielettömän hyvää työtä, ja sen työn osoituksena Urlus-säätiön osoittama avustus SOS-Lapsikylälle on vuosien aikana kasvanut. Unelmista totta -ohjelma on meille harrastustoiminnan mahdollistamisessa äärimmäisen hyvä yhteistyökumppani. Tukijan näkökulmasta esimerkiksi raportointi ja yhteydenpito on erittäin tärkeää – tapaamme useamman kerran vuodessa ja käymme keskusteluja nykytilanteesta sekä tulevasta. Emme halua olla vain näkymätön rahoittaja, vaan aidosti mukana keskusteluissa”, kertoo Piiroinen.
”Tärkeintä ei ole se, kuka tekee maaleja vaan se, että tehdään maaleja”
Harrastustoiminnassa Urlus-säätiö tukee myös yli 30 eri seuran toimintaa. Säätiölle on hyvin tärkeää esimerkiksi erilaisista taustoista tulevien perheiden tukeminen. Tästä ovat hyvä osoitus esimerkiksi tuki koripalloseura Pikku-Kettu Basketille Walter ry:n kautta ja HelsinkiMission Gettogymille.
”Periaatteemme on, että Urlus haluaa olla rakentamassa Suomesta parempaa paikkaa tulevaisuudelle. Pyrimme pitämään omalta osaltamme huolen siitä, että Suomi olisi meille kaikille hyvä ja tasa-arvoinen paikka. Ja parhaimmillaan kun nuorisotyön ja liikunnan hyviä puolia yhdistetään, siitä saatetaan saada jotain uskomattoman hienoa”, toteaa Piiroinen.
Urlus-Säätiö rahoittaa myös Hyvän arjen rakentajat -ohjelmaa, jossa SOS-Lapsikyläkin on mukana. Ohjelman koollekutsuja ja päärahoittaja on Päivikki ja Sakari Sohlbergin säätiö ja ohjelmassa yksitoista suomalaista kolmannen sektorin järjestöä rakentaa yhdessä Vantaan kaupungin sekä Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen kanssa turvallisempaa arkea lapsille, nuorille ja ikääntyville.
”Tärkeintä ei ole se, kuka tekee maaleja, vaan se, että tehdään maaleja”, muistuttaa Piiroinen viitaten yhdessä toimimiseen. Hänen mielestään on myös poikkeuksellisen hienoa, miten tiivistä yhteistyötä Unelmista totta -toiminnassa tehdään esimerkiksi kuraattoreiden kanssa.
Myös Häikiö korostaa yhteisauttamisen merkitystä. Se on Unelmista totta -harrastustuelle kaiken perusta.
”Kaikilla meillä on yhteinen tavoite kannatella lapsia ja nuoria, sen vuoksi yhteisauttamisen ajatus on aina ollut tärkeä osa toimintaamme”, Häikiö sanoo.
Urlus-säätiö on Piiroisen mukaan perustettu käytännössä kahden yön aikana lokakuussa 1944, jolloin sodan käyneet miehet päättivät, että Helsingin suojeluskuntien varallisuus halutaan säilyttää omissa käsissä, eikä antaa valtiolle. Syntyi Osuuskunta Urlus, ja seitsemän vuotta myöhemmin Urlus-Säätiö.
”Kyllä minä luulen, että kaikki nuo pilven hattaralla olevat sotiemme sankarit ovat ylpeitä siitä työstä, mitä Urlus tekee tänä päivänä. Niin kuin veteraanit ovat aina sanoneet, nuorissa on tulevaisuus.”