SOS-Lapsikylän Mummun ja vaarin tupa on toiminut Porvoossa nyt lähes puoli vuotta. Lapsiperheet ovat ottaneet tuvan omakseen ja tupatoiminta on saanut kiittävää palautetta paikallisten tarpeeseen vastaamisesta.
SOS-Lapsikylä avasi helmikuussa Porvooseen Mummun ja vaarin tuvan, joka on ylisukupolvinen kohtaamispaikka lapsiperheille ja vapaaehtoisille varaisovanhemmille. Tupaa rahoittavat Porvoon Energia ja Itä-Uudenmaan hyvinvointialue.
”Tupatoiminta vastaa tarpeeseen ilta-aikaan tapahtuvasta maksuttomasta toiminnasta lapsiperheille, ja alueella uudenlaista konseptia on ihasteltu sekä perheiden että ammattilaisten tiimoilta. Syksyllä toivomme lapsiperheiden ja varaisovanhempien löytävän mukaan toimintaan yhä laajemmin”, kertoo eteläisen ehkäisevän työn aluevastaava Malla Kosunen SOS-Lapsikylästä.
Mummun ja vaarin tupa aloitti Porvoossa osana kaupungin kulttuuripalveluiden kanssa yhteistyössä tehtävää lasten kulttuurikokeilua. Yhteistyön ansiosta Mummun ja vaarin tupa ja koko SOS-Lapsikylän toiminta Itä-Uudellamaalla päästiin käynnistämään sijainniltaan keskeisellä ja kulttuurihistoriallisesti arvokkaalla Näsin kartanolla. Huhtikuussa 2025 Mummun ja vaarin tupa siirtyi uusiin tiloihin Gammelbackan nuorisotila Kertsiin, missä toiminta jatkuu elokuussa.
Mummun ja vaarin tuvalle ovat tervetulleita kaikki alueen lapsiperheet ja lapsiperheiden kanssa tehtävästä merkityksellisestä vapaaehtoistyöstä kiinnostuneet ikäihmiset. Tuvalla leikitään, askarrellaan ja syödään yhdessä lämmin ruoka. Kaikki toiminta on perheille ja varaisovanhemmille maksutonta. Porvoon tupailtoja vietetään taas 12.8. alkaen joka tiistai kello 17–19.30 Gammelbackan nuorisotila Kertsissä, Keskusaukio 1.
Lue lisää Mummun ja vaarin tuvasta.
Lisätietoja: