Toivon, että Haiti on jonain päivänä jälleen kaunis 

SOS-lapsikyläjärjestö ja muut kummi- ja hätäapujärjestöt tekevät yhteistyötä Haitissa maanjäristyksen jälkeen lasten auttamiseksi. Pitkäaikaseen apuun kuuluu elämä maanjäristyksen jälkeen - jälleenrakennusvaihe ja lasten tarpeiden huomioiminen. 

”Puolet Haitin väestöstä on alle 18-vuotiaita ja on jälleenrakennusstrategian onnistumisen kannalta ensiarvoisen tärkeää ottaa nuoret mukaan prosessiin, sillä maan kehittyminen on riippuvaista siitä, millaisia positiivisia muutoksia haitilaislasten elinolosuhteisissa saadaan aikaan”, selittää SOS-lapsikylän sosiaalityöntekijä Jules, joka vietti viikonlopun vetäen lapsista ja nuorista koostuvan ryhmän toimintaa, jossa lapset saivat piirtämällä ottaa kantaa Haitin jälleenrakennussuunnitelmiin. Piirtäminen on lapsille myös terapeuttista.

Aurinko on kirkkaankeltainen ympyrä, jolla on pitkät, loistavat säteet. Haitin lippu on näkyvällä paikalla väritetyn talon yläpuolella. 12-vuotias Sandra viimeistelee piirustustaan piirtämällä kukkia talon etupihalle sekä kirjoittamalla nimensä ja ikänsä paperin yläreunaan. Hän ja ryhmä muita 12–17 -vuotiaita tyttöjä on kokoontunut Port-au-Princen laitamilla sijaitsevan Santon SOS-lapsikylän koulurakennukseen. Heille on annettu tehtäväksi kuvata näkemyksensä uudesta Haitista: ”Haiti maanjäristyksen jälkeen”.

Ensimmäisinä viikkoina 12. tammikuuta 2010 sattuneen tuhoisan maanjäristyksen jälkeen tärkeintä oli henkiin jääneiden pelastaminen sekä suojan, ruuan ja lääketieteellisen avun tarjoaminen järistyksen uhreille. Nyt Haitin hallituksen ja kansainvälisten kumppaneiden on tullut aika keskittyä jälleenrakennukseen.

Yhteistyössä Plan Internationalin kanssa on aloitettu yhteistyö lasten ja nuorten sen takaamiseksi, että heidänkin äänensä tulee kuuluviin, kun Haitissa vähitellen siirrytään hätäavun antamisesta laajempaan kehittämistyöhön. Eri puolilta maata kerätään yli 50 kohderyhmältä ajatuksia ja ideoita maan jälleenrakentamiseen liittyen. Ryhmistä kuusi koostuu SOS-perheissä asuvista lapsista ja järjestön avustamista nuorista.

Haitin hallitus valmistelee parhaillaan YK:n, EU:n komission, Maailman Pankin ja muiden kansainvälisten toimijoiden tuella katastrofin jälkeisten tarpeiden arviointisuunnitelmaa. Arvioinnin tavoitteena on tuottaa Haitin toipumista ohjaava visio.

Kirkasvärisellä piirustuksellaan Sandra antaa selkeän näkemyksen, miltä uuden Haitin pitäisi näyttää. ”Minä haluan koulun kaikille lapsille, niin ja vesihanan. Haluan myös rahaa, jolla voisi ostaa ruokaa, ja työtä kaikille ihmisille,” hän selittää.

9-vuotias Jeffrey on piirtänyt kuvan, jossa kaksi ihmistä pitää toisiaan kädestä kiinni. Omalla äidinkielellään hän on kirjoittanut tekstin, joka kuvaa hänen toiveitaan maansa tulevaisuudesta: että Haiti nousisi järistystä seuranneesta onnettomasta tilanteesta ja Haitista tulisi kaunis maa, jota kaikki ihailisivat.

SOS-sosiaalityöntekijä Jules kertoo, että pojat ovat puhuneet peloistaan ja uniongelmistaan. Paljon on ollut myös puhetta turvallisista taloista ja kodeista.

Pojat ja tytöt työskentelevät eri ryhmissä oman ikätasonsa mukaisesti. 12–17 -vuotiaiden poikien ryhmässä on vielä enemmän keskustelua tarpeesta parantaa Haitin infrastruktuuria, etenkin teitä ja sairaaloita. ”Haluan, että kaikki lapset saavat koulutuksen ja paikan, jossa asua, ja että he voisivat elää terveinä. Minä haluaisin isona olla agronomi”, kertoo 14-vuotias Mainviel Jeanfritz, jonka tulevaisuusvisio sisältää myös polkupyörän hänelle ja hänen ystävilleen.

Haluatko auttaa Haitin lapsia - työ alueella jatkuu

 

Yhteystiedot: SOS-Lapsikylän keskustoimisto
Snellmaninkatu 13
00170 Helsinki
Puh. (09) 5404 880
Fax (09) 5404 8811
keskustoimisto@sos-lapsikyla.fi
Toimipisteiden yhteystiedot
SOS-Lapsikylän fanisivut:
Lue lehtemme:

Lue lasten tarinoita
Katso kuvia
Katso videoita
Tilaa uutiskirje
Tee lahjoitus

5€

20€

50€

Muu summa
Teen lahjoituksen

kotimaahan

ulkomaille

SOS-Lapsikylä tukee lasten kehitystä ja perheitä ympäri maailmaa. Kauttamme voit tukea työtämme kummina, lahjoittamalla tai toimimalla vapaaehtoisena. Olemalla kummi lapselle, yrityskumppani tai kertalahjoittaja, voit auttaa lasta turvallisempaan kasvuun. Rahankeräysluvat Oikeudelliset huomautukset